Ponad 500 młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat z entuzjazmem wzięło udział w otwartych warsztatach Blue Generation na temat „MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA W NIEBIESKIEJ GOSPODARCE”, które odbyły się w Muzeum Wojny w Atenach w czwartek, 11 maja 2023 r. Celem warsztatów było umożliwienie uczestnikom kontaktu ze specjalistami z dziedzin niebieskiej gospodarki, edukacji i zrównoważonego rozwoju. Młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami siedmiu sektorów niebieskiej gospodarki: turystyki nadmorskiej, rybołówstwa, akwakultury, biotechnologii morskiej, energii oceanicznej, transportu morskiego i przemysłu stoczniowego, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz pomagali im w planowaniu kariery.

 

Wyróżnione tematy:

Zawody poszukiwane, które wymagają różnych poziomów specjalizacji, takie jak inżynierowie oprogramowania do tworzenia aplikacji dla żeglugi i jachtów, żeglarze do zarządzania marinami, nurkowie, dyrektorzy ds. marketingu i sprzedaży w akwakulturze,

technicy, tacy jak monterzy rurociągów lub spawacze do budowy i konserwacji statków, eksperci prawa ds. ram regulacyjnych w zakresie inspekcji statków i planowania przestrzennego obszarów morskich, kierownicy magazynów zarządzający portami, ekolodzy do projektowania morskich farm wiatrowych, biolodzy do opracowywania kosmetyków z organizmów morskich.

Zrównoważony rozwój jest kamieniem węgielnym niebieskiej gospodarki, a specjaliści ze wszystkich sektorów powinni być świadomi jego celów i uwzględniać je w swoich działaniach.

Umiejętności miękkie, takie jak odporność, praca zespołowa, komunikatywność, uczenie się przez całe życie, cechy rozwijane w ramach wolontariatu, staży i eksperymentów zostały zidentyfikowane jako ważne czynniki w znalezieniu zatrudnienia i osiągnięciu sukcesu zawodowego.

Serdecznie dziękujemy wybitnym przedstawicielom z sektorów niebieskiej gospodarki, którzy wzięli udział w konferencji i podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami z pełną entuzjazmu młodą publicznością (w kolejności alfabetycznej):

Dr Valia Augustidi (dyrektor ds. nauki i środowiska, HELMEPA), Irini Veniamis (dyrektor Golden Union Shipping), Spyros Zolotas (starszy dyrektor morski na Europę Południową i Afrykę, RINA), George Kallianis (specjalny sekretarz zarządu HELMEPA ), Apostolos Kamarinakis (CEO Zarządu Portu Elefsina), George Kontoulis (Dyrektor ds. Jakości, Środowiska, Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Bezpieczeństwa Informacji Zarządu Portu Elefsina), Dr. Manos Koutrakis (Biolog - Ichtiolog, Dyrektor ds. Badań w HCMR- Instytutu Morskich Zasobów Biologicznych i Wód Śródlądowych), Iasonas Lainos (kierownik ds. morskich, HELMEPA), Evangelos Liggos, prezes Centrum Pracy Elefsina Western Attica / EKEDA), Ioanna-Alexia Betsi (dyrektor ds. Stowarzyszenie Producentów Akwakultury / ELOPY), Kostas Panagos (współzałożyciel SEIL Science Ethics Intelligence Logic), Pavlina Protoiou (założycielka / CEO, BeyondCSR), Christina Samoulada (dyrektor HR, D-Marin Global Services), dr Stella Tsani (profesor nadzwyczajny na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Ateńskiego), Marianna Terzidaki (Koordynator Projektu BlueGeneration, Militos Consulting), Kapitan Michael Fragias (Honorowy Członek Komitetu ds. Szkoleń HELMEPA).

 

Warsztaty zrealizowała firma Militos Consulting S.A., Lider europejskiej inicjatywy #BlueGeneration we współpracy z HELMEPA – Greckim Stowarzyszeniem Ochrony Środowiska Morskiego, partnerem w konsorcjum. Warsztaty odbyły się pod patronatem Organizacji Portowej Elefsina przy wsparciu IEK DELTA.